Wiktor Sundqvist

Roll i Jag är Ulla Winblad:
Calle
C.M. Bellman som yngre
| Överste Skytt
“Sarkasm och lekfullhet flödar medan det sipprar ut erotik och hånfullhet i hans fräcka dikter.”
Födelseort: Rottneros, Värmland
Bostadsort: Spånga, Stockholm
Tre roller i urval:
- ”Asle” i Asle og Alida, Det Konglige Teatret & Bergen Nasjonale opera.
- Thespis i Platée, Göteborgsoperan.
- Don Ottavio i Don Giovanni, Norrlandsoperan.
Jag är Ulla Winblad i tre ord:
Hånfull, skitig och vacker.
Så skulle jag beskriva min roll i Jag är Ulla Winblad:
Vi möter enbart scenpersonligheten i den yngre Bellman, alltså när han uppträder. Sarkasm och lekfullhet flödar medan det sipprar ut erotik och hånfullhet i hans fräcka dikter.
Skytt är en dedikerad herre som vigt många år av sina liv till att hitta tillbaka till sitt livs kärlek som han blev tvungen att lämna för kriget. En plikttrogen, orubblig romantiker som vandrar tills skorna är utslitna.
Tarrodis musik får mig att känna:
Det är så mångfaciterat skrivet, lika vackert och melodiskt kan det ibland skruva sig inne i öronen och skapa riktigt häftiga spänningar. Jag blir nyfiken när jag hör hennes musik.
Varför gå på opera?
Varför inte?! Ge det en chans. Kanske känns supermärkligt första kvarten, men ögat och örat vänjer sig och då kan man faktiskt vara med om rätt så coola upplevelser.
Här kan du läsa mer om mig.
Tidigare på Folkoperan
Polisman i Tosca (2025)
Hovman i Askungen (2023)
Ferrando i Così fan tutte (2022)
Pang i Turandot (2020)