Gå till huvudinnehåll Gå till sidfot
En musikmonolog av Bahar Pars

Vem fan gillar opera?

En ung kvinna med långt mörkt hår, klädd i tyllkjol och en vit t-shirt, sitter i en stentrappa omgärdad av rök och mystik.

Spelas

Urpremiär 5 oktober

Längd

ca 55 minuter (ingen paus)
Köp biljetter

Människan är för liten. Känslorna är för stora. Därför finns opera.

Nina Rashid och Bahar Pars sitter tillsammans i en stentrappa inne i Folkoperans foajé.
Foto: Nadja Sjöström.

Aisha hör en stark röst. Det är lika overkligt vackert och förföriskt som skrämmande. Genom musiken dras hon med till en okänd värld långt bort från en tonårings värld vid Barkarby torg. Hon dras med på en resa ned i hennes eget arv, där hon tvingas möta sin pappa, sin mamma och den rasande kvinnliga kraften – Nattens drottning, eller Jinnet.

Den 5 oktober har musikmonologen Vem fan gillar opera? urpremiär i Folkoperans foajé med manus och i regi av Bahar Pars. I gränslandet mellan monolog och opera blir det en intim föreställning, där den unga Aishas möte med operans stora känslor kolliderar med familjeminnen, kompisgäng och mytologiska väsen. Med humor, vrede, musik och stora känslor berättas en historia om att göra upp med det förflutna och hitta en väg framåt.

Jag har alltid sett mig själv som hyfsat kultiverad och påläst. Men opera känns som en hemlig klubb där jag var utanför. Hur kunde folk sitta i timmar och titta på något på ett språk de inte förstod? Och hur kunde man höra tre takter och bara: ”Ah, det där är ju Puccini”? Själv satt jag mest och försökte fatta vad fan som pågick. Men så kom ariorna. Plötsligt kunde något jag inte förstod alls ändå gripa tag i mig och vrida om hjärtat. Jag blev totalt drabbad. Och någonstans där började Vem fan gillar opera? ta form, säger Bahar Pars.

På scen står skådespelerskan Nina Rashid i rollen som den unga Aisha. Hon rör sig mellan karaktärer, perspektiv och känslotillstånd och bär publiken genom en berättelse där vardag, minnen, mytologi och opera vävs samman. Vid hennes sida finns sopranen Alexandra Büchel som gestaltar Nattens drottning/Jinnet, den gåtfulla och omstörtande kraft vars röst drar Aisha allt djupare in i hennes egen berättelse. På scen medverkar även pianist Maria Rostotsky och violinist Lovisa Ehrenkrona.

I Vem fan gillar opera? samsas Mozart och Puccini med Mariah Carey, Oum Kalthoum och Khaleds Aïcha – sången som Aishas mamma och pappa dansade till när de blev förälskade, och som gav deras dotter hennes namn.

Föreställningen textas ej.

Ensemble

Skådespelare
Nina Rashid

Operasångare
Alexandra Büchel

Piano
Maria Rostotsky

Violin
Lovisa Ehrenkrona

Team

Manus & regi
Bahar Pars

Musik
Wolfgang Amadeus Mozart, Giacomo Puccini, med flera.

Musikalisk ledning
Henrik Schaefer

Ljus
Linus Fellbom

Kostym
Behnaz Aram

Mask och peruk
Therésia Frisk

Dramaturg
Tuvalisa Rangström

Din kväll på Folkoperan

Mat och dryck

Välj bland vårt sortiment av dryck, snacks och matigare tilltugg.

Spotify

Folkoperan spellista

Välkommen till Folkoperans spellista på Spotify! Här finner du örongodis kopplad till vår aktuella repertoar.

Folkoperan 50 år – obegränsad sedan 1976.
Vem fan gillar opera? är en del av Folkoperans jubileumsprogram 2026.

Kalendarium

Köp biljetter till kommande föreställningar

  1. Folkoperan Foajé: Anki Svan & Älskarna

    fredag 11 september 2026

    18:00
  2. Jag är Ulla Winblad URPREMIÄR

    torsdag 17 september 2026

    19:00
    Utsålt
  3. Jag är Ulla Winblad

    lördag 19 september 2026

    18:00
  4. Jag är Ulla Winblad

    söndag 20 september 2026

    15:00
    Fåtal biljetter kvar Köp biljett
  5. Jag är Ulla Winblad

    onsdag 23 september 2026

    18:00
  6. Jag är Ulla Winblad

    torsdag 24 september 2026

    19:00
  7. Nietzsche kontra Wagner

    fredag 25 september 2026

    18:00
    Fåtal biljetter kvar Köp biljett
  8. Jag är Ulla Winblad

    lördag 26 september 2026

    18:00
  9. Nietzsche kontra Wagner

    söndag 27 september 2026

    15:00
    Utsålt
  10. Die Stadt ohne Juden

    tisdag 29 september 2026

    19:00