Ny dirigent
tisdag 24 oktober 2006
Stockholm, den 24 oktober 2006
Ny dirigent i Folkoperans Rigoletto
Verdis opera Rigoletto i regi av Mira Bartov på Folkoperan spelas fem kvällar i veckan och har förlängts till den 7 januari 2007. Nu förstärks produktionen med ytterligare en dirigent.
Torsdag den 26 oktober kommer Joakim Unander att dirigera för första gången i denna produktion. Han delar dirigentplatsen med Kerstin Nerbe och Michael Bartosch.
Joakim har arbetat med de flesta svenska orkestrarna och gjort ett flertal radio- och skivinspelningar. Han är en av de få svenska dirigenter som är återkommande gäst på Kungliga Operan där han tidigare har dirigerat bland annat Clara (Hans Gefors), Carmen (Bizet) och två kortoperor Spanska Timmen samt Barnet och Spökerierna (Ravel). Han debuterade på GöteborgsOperan 2004 med Pelléas et Mélisande (Debussy) och återvände under följande säsonger med Rigoletto och Fidelio (Beethoven). På Folkoperan har han tidigare dirigerat Così fan tutte (Mozart), Jeppe (Sandström/Fellbom) och Enleveringen ur seraljen (Mozart). Under nuvarande säsong dirigerar Joakim bland annat Trollflöjten på Kungliga Operan och Enleveringen ur Seraljen på GöteborgsOperan. Bland framtida engagemang kan nämnas föreställningar av Figaros bröllop på GöteborgsOperan.
För ytterligare information och recensionsbiljett, vänligen kontakta Folkoperans kommunikationschef Elenor Wolgers, mejl: elenor.wolgers@folkoperan.se, tel: 08-616 07 17.
